Pasja i hobby

Buty wojskowe – co warto wiedzieć na te temat?

• Zakładki: 19


Czy buty wojskowe noszą tylko żołnierze? Niekoniecznie. Przydadzą się każdemu kto ma zamiar jechać na przykład w góry (zwłaszcza późną jesienią albo zimą), przydadzą się nawet w mieście kiedy błoto pośniegowe albo śliskie chodniki uniemożliwiają chodzenie w zwykłych kozakach i botkach. Do butów wojskowych często nie trzeba też przekonywać młodzieży, która zwykle nosi je po prostu dla szpanu.

Jak wybrać najlepsze buty wojskowe?

Pod nazwą buty wojskowe kryje się zwykle wiele różnych fasonów, które niby są do siebie bardzo podobne, ale jak dokładnie się przyjrzycie to zauważycie, że wcale nie są takie same. Na przykład inne buty żołnierze noszą latem, a inne zimą. Oficerki (a wiec te bardziej eleganckie) mają długą cholewkę, a trzewiki sięgają zwykle niewiele poza kostkę.

Przymierzając się więc do zakupu takich butów musicie odpowiedzieć sobie na pytanie gdzie i kiedy chcecie ich używać. Czy latem na wycieczkę w Tatry, czy zimą aby suchą stopą przejść przez ośnieżone chodniki. 

Dobre buty wojskowe na pewno będą miały wytrzymałą miękką ale wytrzymałą cholewkę. Cholewka ta musi być wodoodporna ale chociaż jednocześnie przepuszczająca powierzchnię. Buty powinny dobrze trzymać się na nodze aby nie spadały, nie były zbyt ciasne ani za duże. Bo źle dopasowane na pewno będą niewygodne. 

Trzeba zwracać uwagę na szwy i sklejenia, a także na wyściółkę aby była miękka. Przed poślizgnięciem na błocie uchroni dobra podeszwa antypoślizgowa – gruba i z bieżnikiem.

Od razu musimy napisać, że dobre buty zwykle nie są tanie. Jednakże jeśli dobrze wybierzecie będą Wam służyć przez wiele lat i na kolejny sezon raczej na pewno nie będzie trzeba kupować następnych. A więc w sumie finansowo na tym nie stracicie.

Co jeszcze warto wiedzieć o butach wojskowych?

Każde buty będą dłużej i lepiej służyły jeżeli będą poddawane odpowiedniej konserwacji. W sklepach obuwniczych zwykle jest wiele preparatów do pielęgnacji obuwia, ale żeby nie kupować na chybił – trafił warto sprawdzić czy w pudełku, w którym kupujecie te buty (albo na etykiecie) nie ma dokładnej instrukcji czego najlepiej używać. Inaczej bowiem czyści się na przykład zamsz a inaczej powierzchnię gładką. Może to być zwykle pasta, żel, wosk albo spray. Trzeba też pamiętać o dobrze dobranych skarpetach – ciepłych, trwałych i przepuszczających powietrze,

Duży wybór różnych wojskowych butów znajdziecie na stronie Firmy Morowo. Warto tam zajrzeć. Znajdziecie tam sporo różnych propozycji nie tylko samego obuwia ale także odzież (wojskową, sportową), sprzęt turystyczny, gadżety harcerskie i mnóstwo innych artykułów. W wielu różnych wzorach i cenach.

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
14 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *