Przetwarzanie metalu oraz innych materiałów w przemyśle pozwala uzyskać niemal dowolne kształty używanych na co dzień przedmiotów. Cięcie laserem w znaczący sposób ułatwiło tworzenie skomplikowanych i powtarzalnych wymiarowo elementów. Jednocześnie obróbka materiału tym sposobem posiada wiele dodatkowych zalet. Dlatego w wielu dziedzinach laser wypiera starsze technologie, co przekłada się na wyższą jakość i niższą cenę produkowanych tam towarów.
Co można osiągnąć technologią cięcia laserowego?
Prowadzenie wiązki lasera jest bardzo precyzyjnie, a zmiana kierunku może następować pod dowolnym kątem (co niemożliwe jest przy wielu innych narzędziach do obróbki). Sterowanie mocą lasera oraz grubością wiązki ułatwia dostosowanie procesu do różnych materiałów i celów. Z pomocą tej technologii wykonuje się dziś zindywidualizowane grawery na książkach, kalendarzach czy gadżetach firmowych. Dokładnie ten sam proces technologiczny, choć z wykorzystaniem urządzeń o znacznie większych mocach, stosuje się przy cięciu grubych elementów stalowych przy budowie statków. Jednak najczęściej cięcie laserem służy do wycinania skomplikowanych wzorów z blachy – jak niewielkie podobizny zwierząt z dużą szczegółowością, które sprzedawane są w postaci naszyjników i biżuterii.
Dlaczego cięcie laserem jest tak korzystne?
Do najważniejszych zalet tej technologii obróbki należą:
- Ogromna precyzja procesu.
- Możliwość wykonania dowolnego kształtu.
- Brak strefy wpływu ciepła – ciepło jest skupione tylko w miejscu cięcia, więc krawędzie nie ulegają przegrzaniu ani odkształceniom cieplnym.
- Brak narzędzi tnących (noży, pił czy frezów), które ulegałyby zużyciu. Oznacza to niższe koszty eksploatacji.
- Wysoka jakość krawędzi po cięciu, które często nie wymagają już dalszej obróbki.
- Łatwość programowania, co sprawia, że nawet produkcja jednostkowa staje się opłacalna.
Wymienione cechy sprawiają, że cięcie laserem często jest najlepszym rozwiązaniem technologicznym w produkcji. Coraz częściej wypiera inne metody, wymagające więcej przygotowań oraz mniej precyzyjne.
W jakich branżach stosuje się cięcie laserem?
Uniwersalność i duże możliwości, jakie oferuje cięcie laserem, docenia się w wielu gałęziach przemysłu. Metoda ta najbardziej popularna jest w:
- Okrętownictwie, przy budowie niewielkich statków i dużych okrętów.
- Górnictwie.
- Produkcji konstrukcji stalowych.
- W motoryzacji, zarówno do wykonywania elementów karoserii, jak i przy wycinaniu niewielkich detali wykończeniowych.
- Budownictwie.
- Lotnictwie.
- Przemyśle medycznym.
- Meblarstwie.
W każdym przypadku użycie maszyn laserowych przynosi korzyści ekonomiczne przez zmniejszenie ilości odpadów oraz brak zużycia narzędzi obróbczych (wymienialnych noży, pił itd.). Jednocześnie zauważalny jest wzrost jakości i szybkości wykonywanej operacji technologicznej. Aby sprawdzić, czy maszyny laserowe tak dobrze działają, można zamówić usługę cięcia w takiej firmie jak New Cut, a otrzymane detale porównać do produkowanych alternatywnymi sposobami. Po takim teście z pewnością docenisz zalety cięcia laserem.
Fot. Shutterstock