Czas Wolny

Co to jest i na czym polega karate tradycyjne?

• Zakładki: 19


Jeśli chcesz zapisać siebie lub dziecko na karate, powinieneś wiedzieć, że ta sztuka walki ma różne rodzaje. Przeczytaj artykuł i zapoznaj się z charakterystyką karate tradycyjnego, wywodzącego się – jak podpowiada nazwa – z tradycji. Sprawdź, jakie niesie korzyści.

Czym jest karate tradycyjne?

Tradycyjne karate stanowi sztukę walki, a dokładnie rzecz biorąc: samoobrony. Wywodzi się z Japonii, jego technika zaś – sięgając źródeł – opiera się na chińskiej sztuce samoobrony bez użycia broni. Ogromne znaczenie ma także japońska filozofia budo, która wraz z okinawskimi formami walki – wywodzącymi się ze wspomnianej chińskiej samoobrony – współtworzy obraz karate tradycyjnego.

Karate tradycyjne a Międzynarodowy Komitet Olimpijski

Karate tradycyjne zyskało ostateczny, oficjalny status w 1993 r. za sprawą ustaleń Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Uznano wówczas, iż za karate tradycyjne rozumie się to uprawiane przez ITKF (International Traditional Karate Federation). Do najważniejszych wyróżników należy reguła wzajemnego sprawdzania, w której chodzi o to, by podczas walki karate rozwijały się obie osoby. Mniej ważny jest wynik, chodzi bowiem o doskonalenie się uczestników w starciu. Z tego względu ogromną rolę pełni regularny trening techniki w pojedynkę.

Zobacz ofertę: karate tradycyjne – Warszawa.

Karate tradycyjne a nowoczesne

Za karate nowoczesne uważa się wszelkie formy tej sztuki walki, które traktują zasady ITKF luźno bądź jawnie się do nich nie stosują. Przykładowo kładą nacisk na wynik czy zjawiskowość walki. Za nowe karate uważa się też odmiany powstałe w różnych częściach świata po latach 50, których przedstawiciele nie mieli kontaktu z instruktorami z Japonii i stworzyli szkoły na bazie okrojonej wiedzy i swoich wyobrażeń na temat karate.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Karate.com.pl.

Zdj. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
40 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *