Sprężarki powietrza to urządzenia przeznaczone do uzyskiwania wysokiego ciśnienia gazu i wymuszania jego obiegu. Śrubowe sprężarki powietrza działają na zasadzie sprężania gazu przez skoordynowaną pracę śrub. Dzielą się one na olejowe i bezolejowe. Olejowe wykorzystują specjalny olej smarujący wewnętrzne elementy, który także zapewnia chłodzenie. Sprężone powietrze musi zostać oczyszczone z resztek oleju. Bezolejowe sprężarki śrubowe, chociaż także wykorzystują olej do działania, to wytwarzają sprężone powietrze wolne od jego resztek.
Nowoczesne urządzenia tego rodzaju znajdują coraz szersze zastosowanie ze względu na swoją uniwersalność. Sprężarki powietrza śrubowe obecne są w przemyśle maszynowym, petrochemicznym, lotniczym, morskim, spożywczym, elektronicznym, w hutach, zakładach ślusarskich, wulkanizacyjnych, serwisach samochodowych, na placach budowy i różnego rodzaju instalacjach przemysłowych. Model śrubowy jest także powszechnie wykorzystywany w kolejnictwie do układów hamulcowych pociągów.
Zalety śrubowych sprężarek powietrza
Nowoczesne sprężarki powietrza śrubowe mają kompaktowe gabaryty, a ich rozruch pozbawiony jest wibracji. Ich zaletą jest wysoka jakość działania i niskie koszty eksploatacji. Łatwość obsługi i szybkość instalacji to kolejne walory tego rodzaju urządzeń. Jednak najważniejszym atutem jest dostarczanie w sposób ciągły wysokiej jakości sprężonego powietrza.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą TECHEM – http://sprezarki-techem.com.pl/.
Fot. Shutterstock