Zdrowie

Czym jest i jak działa biotyna?

• Zakładki: 30


Chcesz poprawić zdrowie i wygląd skóry, włosów, paznokci? Przeczytaj, czym jest biotyna i w jaki sposób wpływa na organizm. Z artykułu dowiesz się także, jak ją suplementować, by odnieść najwięcej korzyści. Zapraszamy do lektury!

Co to jest biotyna?

Biotyna jest witaminą z grupy B, a dokładnie witaminą B7. Spotyka się ją również pod nazwą witamina H. Naturalnie występuje w tkankach zwierzęcych (w tym ludzkich) i roślinnych. Stanowi koenzym, czyli katalizator reakcji enzymów. Oznacza to, że jest niezbędna dla organizmu, bo bez niej nie zachodzą procesy dotyczące kondycji skóry, włosów, paznokci (ale nie tylko). Rozpuszcza się w wodzie.

Do czego potrzebna jest biotyna?

Dzięki właściwemu poziomowi biotyny w organizmie skóra jest nawilżona i odporna na lekkie uszkodzenia, włosy są mocne, a paznokcie twarde i zdrowe. Dalej witamina H współuczestniczy w procesach krzepnięcia krwi, tworzenia kwasów tłuszczowych i glukozy. Witamina B7 wspomaga pracę tarczycy.

Brak tego składnika ujawnia się przede wszystkim w wyglądzie. Skóra przybiera szary kolor i staje się podatna na podrażnienia. Przesusza się, łuszczy, pęka. Włosy wypadają, a paznokcie stają się cienkie, miękkie i kruche.

Jak dostarczyć biotynę do organizmu?

Witaminę H można suplementować, np. pod postacią kapsułek Biotebal, albo dostarczać z pożywienia. Jako iż produkowana jest zarówno przez zwierzęta, jak i rośliny, wegetarianie i weganie mają mnóstwo wartościowych źródeł. Należą do nich mąka sojowa, pełnoziarnista i ryżowa, szpinak, pomidory, kalafior i marchew, orzechy (np. ziemne, włoskie), migdały, arbuzy, grejpfruty, banany i winogrona. Wśród odzwierzęcych źródeł znajdują się żółtka jaj, wątróbka, łosoś, sardynki.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Aptekamirowska.pl.

Zdj. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
57 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *