Zdrowie

Czym jest refluks żołądkowo-przełykowy i jakie są jego przyczyny?

• Zakładki: 13


Niezdrowy styl życia sprawia, że coraz więcej osób boryka się z licznymi chorobami. Należy do nich również refluks żołądkowo-przełykowy, który znacząco pogarsza jakość życia. Niestety niewiele osób zdaje sobie sprawę, że nieleczona choroba refluksowa może prowadzić do groźnych powikłań. Czym tak właściwie jest refluks, jakie są jego przyczyny i jak najczęściej objawia się refluks?

Refluks żołądkowo-przełykowy – co to jest?

Nasz organizm jest pełen mechanizmów, dzięki którym codziennie funkcjonowanie odbywa się automatycznie i sprzyja naszemu zdrowiu i dobremu samopoczuciu. Jednym z nich jest praca zwieracza przełykowego, który otwiera się w momencie połykania pokarmu i natychmiast zamyka po przełknięciu jedzenia czy picia. U osób zdrowych zapobiega to cofaniu się treści pokarmowej wraz z sokami trawiącymi z żołądku do przełyku. Z różnych przyczyn może jednak dochodzić do zbyt powolnego lub niedokładnego domykania się zwieracza przełyku – wówczas mówimy o refluksie żołądkowo-przełykowym.

Objawy refluksu żołądkowo-przełykowego

Najczęściej powtarzającym się u osób chorych na refluks żołądkowo-przełykowy jest zgaga. Uczucie pieczenia niektórzy odczuwają jaką mdłości lub ból – zawsze jest to uczucie nieprzyjemne i pogarszające samopoczucie. Dyskomfort może pojawiać się także poprzez uczucie kluchy w przełyku, a nawet bólu w klatce piersiowej, który może być łudząco podobny do ataku mięśnia sercowego. Zdarza się również, że refluks żołądkowo-przełykowy nie objawia się w żaden sposób lub dolegliwości są na tyle subtelne, że pacjent o chorobie refuksowej dowiaduje się po latach.

Nie wolno jednak lekceważyć objawów refluksu – nieleczony może prowadzić do nadżerek oraz choroby, którą nazywa się potocznie przełykiem Barreta, a która istotnie jest stanem przedrakowym. Medycynie znane są również przypadki, gdy zaawansowany i długo nieleczony refluks doprowadził do nowotworu przełyku.

Refluks żołądkowo-przełykowy – przyczyny choroby refluksowej

Refluks żołądkowo-przełykowy najczęściej powstaje wskutek niewłaściwych nawyków żywieniowych. Częste przejadanie się, spożywanie potraw tłustych i ostrych, popijanie ich gazowanymi słodzonymi napojami to krótka droga do choroby refluksowej. Również nadwaga i otyłość oraz brak ruchu, które często idą w parze z nieodpowiednim odżywianiem się, mogą być przyczyną refluksu żołądkowo-przełykowego. Przyczyny mogą także być niezależne od trybu życia: stosowanie niektórych leków (np. antykoncepcji hormonalnej), zaburzenia hormonalne czy dysfunkcje dolnego zwieracza przełyku.

W leczeniu refluksu w pierwszej kolejności wykorzystuje się zmianę diety na lekkostrawną. Rezygnacja z alkoholu, papierosów, mocnej kawy i herbaty, ze smażonych, tłustych potraw, słodyczy, produktów pikantnych oraz rozłożenie dziennego jadłospisu na kilka małych posiłków wielu osobom pozwala zwalczyć chorobę refluksową. W pozostałych przypadkach konieczne jest wdrożenie farmakoterapii.

Artykuł powstał przy współpracy z H-T. Centrum Medyczne.

Fot. Shutterstock.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
29 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *