Zdrowie

Dieta przy nietolerancji laktozy – porady

• Zakładki: 30


Choć mogłoby się wydawać, że osoby z nietolerancją bądź uczuleniem na laktozę nie mogą sięgać po żadne produkty mleczne, nie jest to prawda. Ponadto dieta przy nietolerancji laktozy wcale nie musi być uboga – wystarczy spojrzeć na bogactwo zamienników produktów mlecznych. Sprawdź, co warto wiedzieć!

Czy dieta przy nietolerancji laktozy to dieta bezmleczna?

Warto wiedzieć, że dieta bezlaktozowa nie jest tożsama z dietą bezmleczną. Osoby cierpiące na nietolerancję nie mogą spożywać wyłącznie laktozy, czyli cukru mlecznego. Istnieje jednak szereg produktów mlecznych o niskiej zawartości laktozy, a także takie, z których laktozę usunięto bądź do których dodano laktazę – enzym rozkładający laktozę. Ostateczny wygląd diety eliminacyjnej bądź ograniczającej zależy od sytuacji konkretnego człowieka, postaci nietolerancji, etapu leczenia, objawów, wieku. Całkowita eliminacja jest niezbędna wyłącznie w przypadku osób z wrodzonym niedoborem laktazy.

Żywność z laktozą – jaką można jeść?

Jeżeli cierpisz na niedobór laktazy pierwotny bądź nabyty, prawdopodobnie jesteś w stanie spożywać produkty z niewielką zawartością laktozy – do 10 g w porcji. Większość osób w tej sytuacji bez uszczerbku na zdrowiu spożywa kefir, maślankę, jogurt, ser pleśniowy i inne fermentowane produkty mleczne. Bezpieczne są produkty o obniżonej zawartości laktozy (mleka, jogurty, sery – znajdziesz tę informację na opakowaniu) oraz twarde sery dojrzewające.

Żywność bez laktozy – smaczna alternatywa

Osoby cierpiące na wrodzony niedobór laktazy nie mają się czym martwić, bo w bogatej ofercie żywności bez laktozy znajdą odpowiedniki niemalże każdego lubianego produktu. Doskonałym przykładem są napoje roślinne odpowiadające mleku. Zamiast klasycznego sera można wykorzystać w kuchni ser z tofu. Na deser doskonały będzie tofurnik – sernik z tofu. Z kolei jogurty, lody, słodkości czy kremy kanapkowe mogą zostać wykonane na bazie soi, kokosa, migdałów.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Biozdrowy.pl.

Zdj. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
67 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *