Technologie

Do czego służy rura drenażowa z geowłókniną?

• Zakładki: 23


Drenaż jest jednym z istotnych elementów, jakie muszą być wykonane podczas budowy domu. Od tego czy zostanie on zrobiony, a także od sposobu wykonania i użytych materiałów zależy naprawdę wiele. Warto już na etapie budowy zastanowić się nad tematem dokładnie, aby w przyszłości nie borykać się m.in. z problemem wilgoci w budynku.

Prawidłowo wykonany drenaż wokół budynku musi zostać właściwie zaplanowany, konieczne jest uwzględnienie licznych czynników, w tym kierunku spływu wód gruntowych, poziomu wód gruntowych, który zmienia się m.in. wraz z porą roku, ukształtowania terenu. Na tej podstawie opracowywany jest sposób wykonania właściwego systemu drenującego. Tu sprawa nie jest tak łatwa, bo w zależności od indywidualnej sytuacji danego projektu wybrać można drenaż poziomy i pionowy, brzegowy, pierścieniowy, warstwowy – najlepiej, jeśli możliwości ocenione zostaną przez fachowca, który dopasuje optymalny wariant oraz poradzi, jakie materiały sprawdzą się w danym przypadku najlepiej, szczególnie, że wybór rur drenażowych z geowłókniną jest naprawdę spory.

Elementy systemu drenażowego, czyli co będzie potrzebne?

Podstawą wykonania dobrego drenażu są odpowiednio dobrane rury. Dostępne są zarówno warianty z otworami, jak i bez o różnej średnicy. Wykonane są zazwyczaj z lekkich, ale wytrzymałych i odpornych na korozję materiałów. Świetnie sprawdzi się tu m.in. PVC, czyli nieplastyfikowany polichlorek winylu. Coraz częściej stosowanym rozwiązaniem jest rura drenażowa z geowłókniną. Materiał ten pełni tutaj rolę specjalnego filtra. Wykorzystywany jest w rurach z otworami, gdzie zapobiega zapychaniu otworów.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą PLASTMETIX – producent, hurtownia rur PCV i armatury sanitarnej https://www.plastmetix.pl/

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
259 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *