Czas Wolny

Farby akrylowe – najważniejsze informacje dla początkujących

• Zakładki: 16


Planujesz rozwijasz swoje zdolności plastyczne i w ramach wolnego czasu sięgać po najróżniejsze techniki? Bez względu na to, czy będziesz malować obrazy czy tworzyć decoupage, farby akrylowe będą Twoim sprzymierzeńcem. Poznaj najważniejsze ich właściwości i dowiedz się, czym kierować się przy wyborze farb akrylowych.

Czym wyróżniają się farby akrylowe?

Farby akrylowe wyróżniają się szybkością schnięcia i trwałością. Produkowane są na bazie wody i żywicy akrylowej, co przekłada się na wyjątkowo szybkie zasychanie i niezmywalność. Dopóki farba akrylowa jest mokra, kolory można łączyć, co daje możliwość stworzenia bardzo ciekawych prac. Dużą zaletą farb akrylowych jest ich uniwersalność – zastosowanie znajdują podczas malowania na papierze, szkle, drewnie, plastiku, gipsie, kamieniu czy metalu. Jeśli jednak powierzchnia jest bardzo gładka, a nam zależy na trwałym efekcie pracy, należy zastosować podkład – medium adhezyjne bądź izolacyjne. Farby akrylowe są tańsze od olejnych, dlatego często wybierane są jako materiały plastyczne dla początkujących adeptów sztuki w ASP i innych szkołach artystycznych.

Rodzaje farb akrylowych – o czym warto pamiętać?

Jeśli swój talent będziesz szkolił hobbystycznie, w pierwszej kolejności możesz sięgnąć po craftowe farby akrylowe. Są najtańsze, ponieważ nie zawierają dużo pigmentu – nie zapewniają więc intensywności barw. Bardzo dobrym wyborem będą farby akrylowe klasy studenckiej. To właśnie na nich najczęściej pracują studenci ASP. Artystyczne farby akrylowe dzielimy na heavy body o gęstej konsystencji (idealne do techniki impasto), soft body o płynnej konsystencji (do techniki akwarelowej) oraz high flow o bardzo płynnej konsystencji (idealne do kaligrafii). Ponadto farby akrylowe mogą być kryjące, półprzezroczyste bądź transparentne.

Korzystając z farb akrylowych, pamiętaj o ich szczelnym zamykaniu. Uchroni to przed ich zasychaniem w opakowaniu – pamiętaj, że akrylowe farby schną bardzo szybko, a po zaschnięciu nie nadają się do dalszego stosowania.

Artykuł powstał we współpracy ze sklepem smartkleks.pl

Fot. Shutterstock.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
62 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *