Odpowiedni przepływ wody w gruncie zapewniają systemy drenarskie. Nieodłącznym ich elementem jest geowłóknina drenarska, która jest materiałem syntetycznym lub wykonanym z włókien naturalnych. Często jest stosowana w wielu pracach budowlanych. Co warto wiedzieć na temat systemów drenarskich i samej geowłókniny drenażowej?
Istota funkcjonowania systemów drenarskich
Rury drenarskie posiadają specjalne otwory, które zapewniają ruch wody w dwóch kierunkach z gruntu do rur i z rur do gruntu. W obu rozwiązaniach problemem może być zasypywanie rur przez ziemię. Aby temu zapobiec, konieczne jest zabezpieczenie drenażu i tutaj sprawdza się geowłóknina drenarska, która zwana jest też drogową. Warto poznać jej specyfikę. Otóż jest to materiał, lekki, cienki, a przy tym wytrzymały, wykonany z włókien poliestrowych lub polipropylenowych.
Włókna są poukładane dość chaotycznie, a przyczyną tego jest sposób scalania poprzez zgrzewanie lub igłowanie. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów geowłókniny. Aby dobrać ją do systemu drenarskiego należy zwrócić uwagę na trzy podstawowe parametry. Są to: wodoodporność, wytrzymałość na rozciąganie, a także wytrzymałość na przebicie.
Jak wybrać odpowiednią geowłókninę?
Odpowiednią geowłókninę należy wybrać ze względu na przeznaczenie. Do wyboru jest geowłóknina drenażowa, filtracyjna, separacyjno-filtracyjna lub ochronna. Należy zwrócić uwagę na jakość tego materiału. Geowłóknina drenażowa powinna mieć odpowiedni ciężar cząsteczkowy, sprężystość, a także objętość chemiczną. Geowłóknina drogowa wykorzystywana jest także przy budowie dróg i świetnie się sprawdza jako materiał zapewniający odpowiedni drenaż. Przy zakładaniu geowłókniny zachować staranność i ostrożność, aby mogła spełnić swoje zadanie.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą Plastmetix: https://www.plastmetix.pl/.
Fot. Shutterstock