Telepraca, praca zdalna i home office – chociaż są to pojęcia bliskoznaczne, nie określają tej samej formy pracy. Telepraca została uwzględniona w Kodeksie pracy w 2007 roku i odnosi się do regularnego wykonywania obowiązków poza siedzibą firmy. Pojęcie pracy zdalnej zostało wprowadzone na początku pandemii Covid-19, z kolei o home office nie przeczytamy w żadnej ustawie. Czym home office różni się od pracy zdalnej i jakie są najważniejsze zasady dotyczące pracy home office?
Home office a praca zdalna – podstawowe różnice
Według specustawy z marca 2020 roku pracodawca może zlecić pracownikowi pracę zdalną w ramach zapobiegania rozprzestrzeniania się choroby zakaźnej. Z kolei home office to nieuregulowana prawnie forma pracy, której warunki pracodawca ustala wspólnie z pracownikiem. W obu przypadkach pracodawca i pracownik mają takie same prawa i obowiązki względem siebie. Co warto wiedzieć o pracy home office?
Najważniejsze zasady pracy w trybie home office
W przypadku home office praca może odbywać się w domu, a także w dowolnym miejscu – w kawiarni, a nawet podczas wyjazdu. Pracownik jest jednak zobowiązany do wywiązywania się z zadań służbowych w wymiarze, jaki uwzględnia umowa zawarta między pracodawcą a pracownikiem. Pracodawca może wymagać od pracownika wysyłania raportów z wykonanej pracy lub korzystania z programów, które służą do monitorowania aktywności pracownika. Nie może jednak wymagać wykonywania obowiązków po godzinach pracy. Ponadto jest zobowiązany do dostarczenia narzędzi do pracy lub zapłacenia ekwiwalentu, jeśli pracownik pracuje z wykorzystaniem własnych urządzeń.
Home office przez pracowników postrzegany jest jako benefit, jednak w dłuższej perspektywie może zaburzać relacje między pracownikami i utrudniać pracę w zespole. Wymaga także samodyscypliny pracownika. Dla pracodawcy jest z kolei szansą zmniejszenia kosztów utrzymania biura. Ustalenie dogodnych warunków pracy home office dla obu stron pozwala utrzymać efektywność pracy i godzić pewne niedogodności tej formy pracy z jej zaletami.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą Radca Prawny Małgorzata Maciejewska.
Fot. Shutterstock.