Czas Wolny

Jak rodziła się legenda disco polo? O początkach zespołu Akcent opowiadają twórcy portalu Disco Polo Info

• Zakładki: 14


Zespół Akcent jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych zespołów disco polo. Zenek Martyniuk cieszy się ogromną popularnością, a fani darzą go prawdziwą sympatią. Nie wszyscy jednak wiedzą, że niewiele brakowało, byśmy dzisiaj nie mogli słuchać największych przebojów Akcentu. Jakie były początki zespołu Akcent? Jak rodziła się legenda disco polo?

Przerwa w działalności i inne ciekawostki – jakie były początki zespołu Akcent?

Zespół Akcent powstał pod koniec 1989 roku – założycielami byli Zenek Martyniuk wraz z Mariuszem Anikiej. Już na samym początku powstały trzy wielkie hity, które zna każdy fan grupy Akcent: Tabu Tibu, Chłopak z gitarą oraz Dajcie mi gitarę, które znalazły się na pierwszej kasecie Akcent 1. W 1991 roku obaj założyciele zespołu Akcent wyjechali do Belgi, by tam na początku kontynuować wspólną muzyczną przygodę i by w krótce zawiesić działalność. Zenek Martyniuk dołączył do Crazy Bosy, a następnie utworzył grupę Ex Ackent, z kolei Mariusz Anikiej kontynuował karierę muzyczną w zespole Marinero. Dopiero powrót do Polski zmotywował obu muzyków do ponownego połączenia sił i reaktywacji zespół Akcent.

Pierwszym dużym sukcesem Akcentu było wyróżnienie piosenki Stary Cygan, która w 1993 roku była jedną z dziesięciu najlepszych piosenek, wyróżnionych w plebiscycie Radia Katowice „Przebój roku”. Rok później Mała figlarka oraz Dźwięki strun z albumu Życie to są chwile sprawiły, że muzyka ta zaczęła docierać do szerszej publiczności. Muzycy mogli pozwolić sobie na nagranie pierwszych teledysków.

Kolejne lata przynosiły kolejne albumy, by w 1997 roku zespół Akcent zdobył główną nagrodę podczas trzeciej edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Disco Polo i Dance w Ostródzie. Gdy w 1999 roku z zespołu Akcent odszedł Mariusz Anikiej, kariera zaczęła nieco zwalniać. Pojedyncze nowe utwory, koncerty cieszyły fanów, jednak do jeszcze szerszej publiczności Akcentowi udało się dotrzeć w 2007 roku, gdy za przebój Czemu jesteś taka dziewczyno otrzymał główną nagrodę Grand Prix w Ostródzie.

Początki zespołu Akcent były więc czasem stopniowego zdobywania popularności z przejściowymi okresami zawieszenia działalności. Być może dzięki tej przerwie dzisiaj możemy bawić się w rytm ulubionych przebojów disco polo?

Fot. Shutterstock.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
86 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *