Furtka to ważny element płotu. Pełni bowiem funkcję reprezentacyjną, będąc zaproszeniem do wejścia na podwórko. Jaką szerokość powinna mieć furtka? Podpowiadamy!
Funkcje furtki
Furtka to przede wszystkim to miejsce ogrodzenia, które umożliwia wejście na działkę lub wyjście z niej. Obok bramy wjazdowej jest ważnym elementem całości ogrodzenia. Zapewnia bezpieczeństwo, ponieważ na nasze podwórko trudniej dostaną się zarówno niepożądani ludzie, jak i zwierzęta. Jeśli zdecydujesz się na furtkę ozdobną – elegancką lub minimalistyczną – dopełnisz wygląd budynku i przydomową aranżację przestrzeni.
Nowoczesne furtki są niekiedy wyposażone w monitoring lub nawet system alarmowy.
Rodzaje furtek
Furtki mogą być wykonane z różnych materiałów. Mogą to być furtki np. drewniane, stalowe czy ocynkowane. To od inwestora zależy, jakimi środkami finansowymi dysponuje i który styl jest dla niego najlepszy. Z kolei ze względu na układ i budowę, furtki dzielą się na takie rodzaje jak:
- furtka stalowa z kątownika
- furtka pionowa
- furtka ozdobna.
Jaką furtkę wybrać?
Przede wszystkim należy dopasować furtkę do stylu ogrodzenia. Jeśli zdecydujesz się na minimalistyczny styl płotu, furtka nie powinna mieć zbyt wielu zdobień, bo może wyglądać komicznie i przytłaczająco. Niemniej jednak bardziej ozdobna furtka niż reszta ogrodzenia może stanowić oryginalny kontrapunkt i stanowić efektowną strefę reprezentacyjną przy wejściu na posesję.
Istotna jest także szerokość furtki. Powinna ona wynosić co najmniej 90-120 cm. Szersza furtka może być trudna w użytkowaniu i wymagać użycia więcej siły np. w momencie silnych podmuchów wiatru. Wysokość natomiast powinna odpowiadać wysokości ogrodzenia.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą Stal producent ogrodzeń.
Fot. Shutterstock