Czas Wolny

Jak zmotywować się do nauki języka obcego? Poznaj opinię specjalistów z Archibald

• Zakładki: 17


Znajomość języków obcych jest obecnie jedną z najcenniejszych kompetencji, której oczekuje się od wielu pracowników najróżniejszych branż. Jednak nadmiar obowiązków, brak czasu, zmęczenie czy nienajlepsze wspomnienia z nauki języków obcych w szkole potrafią nas skutecznie zniechęcić do kontynuowania nauki po latach lub jej rozpoczęcia od początku. Jak zmotywować się do nauki języka obcego, by osiągać kolejne poziomy?

Realne cele jako motywacja do nauki języka obcego

Aby być zmotywowanym do nauki języka obcego, należy wyznaczyć sobie cele. Powinny one być ambitne, by nauka była dla nas wyzwaniem. Jednocześnie muszą być one realne, byśmy nie zniechęcili się, gdy po miesiącu pracy nie zauważymy spektakularnych efektów. Z całą pewnością zauważymy je po półrocznej nauce, gdy wytrwamy w naszym postanowieniu.

Znajomość języka obcego może pozwolić nam na zmianę pracy czy awans. Być może skończyły nam się polskojęzyczne materiały szkoleniowe i jedynym sposobem, by poszerzać swoją wiedzę, jest sięgnięcie po literaturę obcojęzyczną? Dla niektórych doskonałą motywacją do nauki języka obcego będzie przyjemniejsze podróżowanie – bez bariery językowej, z możliwością swobodnej rozmowy z pracownikami hotelu, restauracji, sklepów i atrakcji turystycznych.

Motywacją do nauki języka obcego może być także trening umysłu – poznając nowe języki, ćwiczymy pamięć i koncentrację. Chcąc zachować sprawność umysłową do najpóźniejszych lat, całe życie powinniśmy czytać, rozwiązywać krzyżówki lub zagadki logiczne, a także uczyć się nowych rzeczy.

Systematyczność i dyscyplina – co zrobić, gdy zabraknie motywacji do nauki języka obcego?

Każdemu może się zdarzyć, że w pewnym momencie motywacji do nauki języka obcego zabraknie. Warto jednak przetrwać taki kryzys, by nie zaprzepaścić efektów, jakie zdążyliśmy wypracować. W takiej sytuacji pomocne okazują się nawyki i samodyscyplina. Najłatwiej utrzymać je, zapisując się na kurs języka angielskiego – wówczas naturalnym będzie uczestnictwo w zajęciach, do których także należy się przygotować.

Aby zmotywować się do nauki języka obcego, warto postawić sobie jasne cele i tak zaplanować lekcje, by były one wpisane w rytm tygodnia. Dzięki temu nie zrezygnujemy z systematycznej nauki, nawet gdy dopadnie nas brak motywacji.

Fot. Shutterstock.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
36 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *