Technologie

Jakie przydatne funkcje może mieć klimatyzacja?

• Zakładki: 28


Współczesna klimatyzacja jest wszechstronna. Już dawno przestała być urządzeniem tylko do schładzania pomieszczeń. Warto wiedzieć, że może pełnić szereg różnych funkcji. Warto je poznać, by wybrać możliwe najlepsze urządzenie, spełniające wszystkie potrzeby użytkowników.

Funkcja oczyszczania w klimatyzatorach – co warto wiedzieć?

Klimatyzator może być wyposażony w kilka rodzajów filtrów. W jednym urządzeniu mogą znajdować się nawet trzy różne filtry. Podstawowym rodzajem filtra wyłapującego kurz i brud jest filtr powietrza w formie gęstej siatki. Może występować także filtr oczyszczający powietrze z zapachów i drobnych cząsteczek, a także antybakteryjny, niszczący bakterie i wirusy oraz roztocza. Filtry siatkowe należy czyścić jak najczęściej, najlepiej co 2 tygodnie. Filtry usuwające bakterie i wirusy to fotokatalityczne. Oczyszczanie może być bardzo skuteczne, na poziomie 99,9%. Filtry dokładne trzeba wymieniać tak często jak zaleca to producent. Nowoczesne urządzenia same informują o konieczności wymiany filtra. Powietrze wolne od pyłów i alergenów, a nawet wirusów w domu jest możliwe.         

Funkcja jonizacji oraz grzania – klimatyzator sprawdzi się nie tylko latem  

Klimatyzacja Łódź obejmuje także urządzenia zaawansowane, które poza świetnym oczyszczaniem powietrza z cząstek lotnych czy wirusów oferują także oczyszczanie ze szkodliwych jonów, czyli funkcję jonizacji. Oprócz tego, że świetnie chłodzą wnętrza, dzięki wydajnym i ekologicznym czynnikom chłodniczym to często posiadają również dość wydajną funkcję grzania, na tyle, że zimą można dogrzewać poszczególne pomieszczenia, w których znajdują się jednostki wewnętrzne. Takie dogrzewanie może być bardzo ważne w okresach jesienno-zimowych, zwłaszcza, gdy korzysta się z ciepła z elektociepłowni, która jeszcze w danym okresie nie udostępnia ciepła lub jego optymalnej ilości. Moc grzewcza klimatyzatora może być zbliżona do mocy chłodniczej, a urządzenie zarówno jeżeli chodzi o funkcję chłodzenia, jak i grzania może być energooszczędne. Warto wiedzieć, że takie dogrzewanie sprawdza się lepiej niż w przypadku przenośnych piecyków elektrycznych. Na pewno każdy nowoczesny klimatyzator powinien być wyposażony w funkcję programowania. Może być też połączony z systemem smart home. Dzięki temu możliwe jest zarządzanie nim z ekranu smartfonu, przy użyciu odpowiedniej aplikacji. Dzięki temu urządzenie może się włączać przed przyjściem domowników, by mikroklimat i temperatura były korzystniejsze jak tylko wrócą do domu. Istotne znaczenie ma parametr mocy, ale trzeba też zwrócić uwagę na to, ile decybeli podczas pracy produkuje dane urządzenie. Może być ich całkiem sporo. Warto to zmierzyć, zwłaszcza gdy po uzyskaniu stosownej zgody chce się zamontować klimatyzacji w swoim mieszkania w bloku. 

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Centrum Rekuperacji.      

Fot. Shutterstock         

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
33 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *