Finanse i Inwestycje

Kiedy i dlaczego warto wziąć kredyt na elektrownie fotowoltaiczne?

• Zakładki: 11


Możliwości finansowania zakupu paneli fotowoltaicznych jest całkiem sporo. Począwszy na wykorzystaniu własnych środków, przez posiłkowanie się leasingiem na dotacjach kończąc. Coraz więcej właścicieli budynków mieszkalnych i przedsiębiorców decyduje się na bankowy kredy na elektrownie fotowoltaiczne. Ma on korzystne warunki i jednocześnie nie wiążę się z koniecznością wypełnienia tak wielu dokumentów, jak to ma miejsce przy dotacjach.

Korzyści kredytu na elektrownie fotowoltaiczne

Nic tak nie frustruje, jak uzupełnianie wielostronicowych wniosków, ich późniejsze korygowanie i kompletowanie załączników. Niestety wiąże się z tym ubieganie się o dotację na zakup i montaż paneli fotowoltaicznych. Niewątpliwą zaletą tej formy wsparcia jest możliwość pozyskania środków, których nie trzeba zwracać. Wielu właścicieli domów i przedsiębiorców woli jednak szybko pozyskać kredyt niż czekać kilka miesięcy na decyzję o przyznaniu (bądź nie) dotacji.

Kredyt na elektrownie fotowoltaiczne dostępny jest w ofercie większości banków. Otrzymane środki można spożytkować na zakup i montaż instalacji, wyposażenie elektrowni w banki energii, stacje ładowania, a nawet serwis wszystkich tych urządzeń. Nie jest wymagany wkład własny, a raty mogą zostać rozłożone na 120 miesięcy (oprocentowanie zmienia się w zależności od banku).

O czym warto pamiętać, decydując się na kredyt na elektrownie fotowoltaiczne?

Banki chętnie przyznają kredyt na elektrownie fotowoltaiczne, ponieważ ich budowa (do mocy 50 kW) nie wymaga pozyskanie pozwolenia na budowę, co czyni całą drogę prawną  inwestycji uproszczoną. Warto jednak mieć na uwadze, że podstawą jego otrzymania jest posiadanie zdolności kredytowej.

Korzystanie z kredytu nie wyklucza możliwości dofinansowana inwestycji. Każdy kredyt bankowy można połączyć ze wsparcie ze źródeł krajowych lub Unii Europejskiej. Korzystając z takiej opcji, pamiętaj, że bank będzie wymagał ubezpieczenia spłaty kredytu objętego dotacją (np. z programu Czyste Powietrze czy Mój Prąd 4+). Jest to dodatkowy koszt, który musisz uwzględnić, choć niewątpliwie kredyt i tak jest bardziej opłacalny w połączeniu z dofinansowaniem. Samodzielnie musisz zdecydować, czy chcesz skorzystać z takiej formy finansowana inwestycji.

Aby móc skorzystać z kredytu na elektrownie fotowoltaiczną konieczne jest złożenie wniosku (w placówce lub przez internet). Pamiętaj przy tym, aby wcześniej zapoznać się z warunkami pożyczki. Nie są one jednakowe dla każdego banku.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Elektrownie Słoneczne.

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
75 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *