Zaawansowana technologia montażu płytek drukowanych PCB ma szerokie zastosowanie w tworzeniu wielu urządzeń elektrycznych. Rozwój tego procesu umożliwił wyodrębnienie trzech podstawowych metod takiego montażu. Sprawdźmy, jakimi metodami realizuje się montaż płytek elektronicznych.
Jednym z najpopularniejszych wariantów jest montaż przewlekany, zwany także montażem THT. Jest to metoda wykorzystywana w przypadku podzespołów wyposażonych w przewody, które powinniśmy przewlec przez otwory.
Montaż przewlekany stosuje się powszechnie w przypadku montażu nieco większych elementów oraz tych, które ze względu na specyfikę projektu wymagają wyjątkowo dużej wytrzymałości mechanicznej.
Montaż SMT
Montaż płytek elektronicznych z wykorzystaniem metody SMT, zwanej także metodą powierzchniową wykorzystywany jest w przypadku mikro komponentów, które ze względu na swoją drobną budowę są niemożliwe do ręcznego montażu.
W przypadku montażu elementów powierzchniowych nieodzownym elementem jest pasta lutownicza, będąca połączeniem topnika i ziarenek spoiwa.
Montaż mieszany
Montaż mieszany to odpowiedź na rosnący poziom skomplikowania procesu montażu płytek elektronicznych ze względu na różnice w konstrukcji konkretnych podzespołów. W przypadku montażu mieszanego wyodrębnia się konkretne, pojedyncze procesy, wchodzące domyślnie w skład procesu montażu SMT lub THT tak, by zmaksymalizować efektywność wykonania pracy na najbardziej skomplikowanych konstrukcjach.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą MESSER profesjonalny montaż SMD i THT – https://messer-smt.eu/
Fot. Shutterstock