Pasja i hobby

Najlepsze buty do długich wędrówek — krótki poradnik

• Zakładki: 23


Wygodne i wytrzymałe buty to bez dwóch zdań jeden z ważniejszych elementów wyposażenia piechura. Nierzadko źle dobrane obuwie skutkuje przedwczesnym zakończeniem wędrówki, a nawet niechcianymi kontuzjami. Jak dobrać buty trekingowe? Jakie kwestie są kluczowe?

Buty do chodzenia a warunki atmosferyczne

Warunki atmosferyczne są kluczową wskazówką w przypadku doboru obuwia do wędrówki. Zdarza się nam o tym zapomnieć bez względu na to, czy jesteśmy początkującymi, czy zaawansowanymi piechurami. Nietrudno się jednak domyślić, jak zgubne w skutkach może okazać się takie zaniedbanie. Jeśli prognoza przewiduje deszcz, pamiętajmy o nieprzemakalnym obuwiu. Zimą natomiast konieczne będą buty trekingowe, które ochronią nasze stopy przed mrozem. Upał i suche powietrze wymagają od nas założenia butów oddychających. Pogoda nie jest jedyną kwestią, na którym musimy zwrócić uwagę.

Rodzaj terenu

Częstym błędem podczas przygotowywania się do pieszej wędrówki jest lekceważenie rodzaju terenu. Nieodpowiednia para obuwia zrobi naszym stopom ogromną krzywdę na przykład w postaci obtarć. Co więcej, sama wędrówka nie będzie dla nas przyjemnym doświadczeniem. W terenach górskich i wymagających niezbędne są więc buty z twardą podeszwą. Dobrym wyborem mogą okazać się buty wojskowe. Tak zwane obuwie taktyczne służy nie tylko pracownikom służb specjalnych, ale idealnie sprawdza się również dla piechurów. Gruba podeszwa pozwala nam przemierzać długie dystanse bez dotkliwego bólu, który może być często powodowany przez drobne kamyczki pod stopami.

Kiedy powinniśmy zdecydować się na buty za kostkę? Z całą pewnością w terenach, gdzie nietrudno o nierówności i kamienie. Takie obuwie będzie chronić nasz staw skokowy i pozwoli uniknąć kontuzji w postaci zwichnięcia czy skręcenia kostki. Wyższe buty to także odpowiedni wybór do marszu w lesie. Dzięki temu unikniemy ryzyka ukąszenia przez żmiję. W przypadku terenów różnorodnych warto skupić się na najbardziej wymagającym odcinku trasy i to na jego podstawie wybrać buty.

Buty do pieszych wędrówek powinny być przede wszystkim wygodne i dobrze dopasowane. Unikamy butów za małych, zniszczonych i takich, które nas obcierają. Jeśli niedawno kupiliśmy nową parę butów do wędrówki, najpierw powinniśmy je rozchodzić. Tylko w ten sposób sprawdzimy, czy nie będą obcierać naszych stóp. Ergonomiczność butów to rzecz oczywista, ale wiele osób wciąż o niej zapomina.

Artykuł powstał przy współpracy ze sklepem internetowym morowo.com.pl.

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
37 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *