Pasja i hobby

Najpopularniejsze style karate — jaki wybrać?

• Zakładki: 14


Karate to jedna z najpopularniejszych sztuk walki, a jej korzenie wywodzą się z Chin. Treningi pozwalają nie tylko poprawić kondycję i podnieść sprawność fizyczną, ale przede wszystkim kształtują charakter. Istnieją różne style karate, które zazwyczaj dzielimy na tradycyjne i turniejowe. Czym się charakteryzują?

Style walki

Jakie style karate należą do najpopularniejszych? Jednym z nich jest na pewno karate Shotokan, który opiera się na dążeniu do samodoskonalenia. Styl ten można określić jako twardy, ale jednocześnie dynamiczny. Ważnym elementem w tym przypadku jest tak zwany blok, którym zawodnicy zaczynają i kończą każdą walkę.

Goju-ryu to styl popularny przede wszystkim w zachodniej Japonii. Jest to styl dość twardy, który przygotowuje zawodników do walki rzeczywistej. Przywiązuję się tutaj znacznie większą wagę do siły, a rozstrzygnięcie walki opiera się przede wszystkim na wymianie ciosów. Nikogo nie zdziwi więc fakt, że Goju-ryu wymaga ponadprzeciętnej wytrzymałości i odporności na ból.

Gosoku-ryu to kolejny styl karate opracowany na podstawie doświadczeń w różnych innych sztukach walki. Jego cechami charakterystycznymi są szczelna obrona oraz bardzo szybkie kontrataki. Wbrew pozorom jest to stosunkowo młody styl karate, który jednak został już włączony w poczet tradycyjnych japońskich systemów.

Każdy styl karate jest inny, ale jednocześnie wszystkie opierają się na samodoskonaleniu, na nauce dyscypliny, szacunku oraz hartu ducha.

Artykuł powstał przy współpracy z Warszawskim Centrum Karate.

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
136 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *