Technologie

Nowoczesne funkcje w domofonie – na jakie warto zwrócić uwagę?

• Zakładki: 25


System głośnomówiący, wybór melodii, sparowanie ze smartfonem czy wyłączenie alarmu dźwiękowego to funkcje nowoczesne i przydatne, ale wcale nie jedyne, które warto wziąć pod uwagę, kupując nowy domofon do domu, firmy lub bloku. Przekonaj się, jakie rozwiązania domofonowe cieszą się obecnie największą popularnością z uwagi na wysoką użyteczność.

Domofon z kamerą

Domofon z kamerą, znany także jako wideofon, jest coraz częstszym wyborem w prywatnych domach. Zwiększa poczucie bezpieczeństwa domowników i ułatwia weryfikację osób dzwoniących do drzwi lub furtki. Co ważne, wyświetlenie obrazu z kamery nie daje osobie przybyłej żadnego sygnału, że ktoś znajduje się w budynku i podszedł do domofonu. Stację wideofonu znajdującą się w domu można połączyć z kilkoma kamerami i przełączać obraz tak, by widzieć wycieraczkę, podjazd, chodnik, tył domu.

Domofon z czytnikiem (kart, breloków)

Ten rodzaj domofonu z kolei cieszy się popularnością w firmach, w dalszej kolejności zaś na osiedlach prywatnych. Dzięki czytnikowi kart magnetycznych bądź breloków umożliwia wygodne wchodzenie na teren strzeżony osobom upoważnionym. Zapewnia większe bezpieczeństwo względem domofonu z kodem, ponieważ kurier lub inna osoba postronna mogłaby zapamiętać lub zapisać kod, natomiast bez karty/breloka nie dostanie się do środka.

Domofon do kilku drzwi i bram

Trzecie rozwiązanie sprawdza się zarówno w prywatnych domach i budynkach mieszczących jedną firmę, jak i w wieżowcach liczących wiele biur. Wszystko dlatego, że pojedynczą jednostkę domofonową znajdującą się w budynku – np. mieszkaniu – można połączyć z więcej niż jedną jednostką zewnętrzną lub na odwrót. Najczęściej paruje się ją z furtką przy ogrodzeniu, bramą wjazdową, szlabanem, drzwiami zewnętrznymi do budynku, dodatkowymi drzwiami ochronnymi. Tego typu domofon może być jednocześnie stacją portierską.

Domofon ze stacją portierską

A skoro o stacji portierskiej mowa, warto wspomnieć także o domofonie sparowanym z furtką zewnętrzną i bramą wjazdową w sposób pośredni. Urządzeniem pośredniczącym jest właśnie stacja portierska, czyli unikalny domofon, który odbiera portier bądź inna osoba zarządzająca budynkiem. To ona decyduje o otwarciu bramy i/lub przekazaniu połączenia do lokatorów: mieszkańców bloku, gości hotelowych, pracowników biur. Portier stanowi selekcjonera dbającego o spokój i komfort użytkowników budynku, w związku z czym osoby chcące dostać się do budynku nie są w stanie dodzwonić się bezpośrednio do lokatorów/biur.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Twojabrama.pl.

Zdj. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
43 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *