Podróże

Pierwsza podróż kamperem — jak się do niej przygotować? Krótki poradnik dla początkujących kamperowiczów

• Zakładki: 89


W Polsce z roku na rok rośnie zainteresowanie niezależnymi formami podróżowania takimi jak caravaning. Dla niektórych wakacje w domu na czterech kółkach to spełnienie marzeń i trzeba przyznać, że idea jest bardzo atrakcyjna. Nie wystarczy jednak wynająć pojazd, bowiem do samego wyjazdu musimy się dokładnie przygotować. O czym pamiętać przed wybraniem się w podróż kamperem?

Kompleksowy plan podróży

Jeszcze zanim wynajmiemy kampera musimy obmyślić dokładny plan podróży. Kampery idealnie nadają się nie tylko na długie wycieczki objazdowe, ale i na krótkie wypady. Ograniczeniem są wyłącznie możliwości finansowe lub nasze własne preferencje. Jeśli nie mamy pomysłu na to, jak miałaby wyglądać nasza podróż kamperem, możemy przejrzeć internet w poszukiwaniu inspiracji. Istnieje wiele firm oferujących wynajem kamperów i jednocześnie organizowaniem kamperowych wycieczek. Dzięki temu zyskujemy środek transportu oraz dokładnie opracowaną trasę przejazdu wraz z zaplanowanymi postojami i ewentualnymi atrakcjami.

Dokumenty i przepisy

Jeśli nasza wycieczka kamperem obejmuje kraje poza granicami Polski, koniecznie musimy sprawdzić ważność wszystkich potrzebnych dokumentów, a w tym dowodu osobistego i paszportu. Przydatne może się okazać dodatkowe ubezpieczenie lub EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego). Co więcej, nie możemy zapomnieć o prawie jazdy dla kierowcy.

Bardzo ważną kwestią jest znajomość przepisów ruchu drogowego nie tylko na terenie Polski, ale i za granicą. Nie chcemy przecież łamać prawa i płacić mandatów. To samo tyczy się wysokości opłat drogowych, którymi objęte są pojazdy do 3,5 tony. 

Co zabrać ze sobą?

Po wynajęciu kampera mamy dostęp do wszystkich jego udogodnień, które zapewnia nam wypożyczalnia. Z pewnością nie będziemy musieli martwić się o najróżniejsze akcesoria do przygotowywania posiłków czy o korzystanie z toalety. W większości kamperów znajdziemy garnki, talerze czy sztućce. Pojazdy są wyposażone w taki sposób, by zapewnić jak największy komfort użytkownikom. W zamian za to przydatne mogą się okazać akcesoria, które zwykle zabieramy ze sobą na kemping, czyli latarka lub też zapalniczka

Podróż kamperem może być niesamowitą przygodą, którą będziemy wspominać przez lata z uśmiechem na twarzy. Stanie się tak na pewno wtedy, gdy odpowiednio przygotujemy się do naszej wycieczki.

Artykuł powstał przy współpracy z wypożyczalnią camperów Campery AS ONE.

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
105 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *