Technologie

Pojazdy elektryczne – dobre ładowarki do samochodów elektrycznych

• Zakładki: 27


Samochody elektryczne zyskują sporo zwolenników. Dużą zaletą jest fakt, że coraz częściej mogą one być ładowane nawet przy pomocy standardowego gniazdka, co dla niektórych może być sporym zaskoczeniem. W jaki sposób wybrać dobrą ładowarkę?

Na co zwrócić uwagę wybierając ładowarkę do samochodu?

Czynniki, które często są kluczowe przy wyborze odpowiedniej ładowarki to wydajność działania i skuteczność. To od nich zależy m.in. to, jak szybko Twój pojazd znowu będzie gotowy do jazdy. Wyróżnić można dwie możliwości ładowania. Pierwszym z nich jest prąd zmienny, którym pojazd ładować można nawet w domu. Wykorzystywane są specjalne, naścienne ładowarki, jedno bądź trójfazowe. Urządzenia te różnią się między sobą mocą ładowania, która waha się w granicach od 3,6 do 22 kWh. Drugim rozwiązaniem jest prąd stały, tu dostępne są m.in. szybkie ładowarki, pozwalające na ładowanie samochodu dosłownie w ekspresowym tempie. Wybierając dobrej jakości sprzęt wystarczyć może zaledwie 20-30 minut, aby móc kontynuować swoją podróż. Dobrej jakości urządzenia mają moc nawet 150 kWh, to właśnie dlatego tempo ładowania jest tak duże. Przełomem mogą okazać się ładowarki, których moc ładowania prądem stałym osiągać ma nawet 250 kWh.

Stacje ładowania samochodu elektrycznego w warunkach domowych

Ładowarki do samochodów elektrycznych, z których korzystać będziesz w domu warto wybierać mądrze. Dużą popularnością cieszą się stacje ładowania, do których podłączyć możesz każdy pojazd ze złączem ładowania typu 1/SAE J1772 lub z gniazdem typu 2. To wygodne i funkcjonalne rozwiązanie. Dużą zaletą jest możliwość połączenia stacji ładowania z aplikacją, za pośrednictwem której można wygodnie i sprawnie śledzić poziom naładowania baterii w pojeździe.

Mimo że wiele pojazdów jest skonstruowanych w taki sposób, aby mogły być one ładowane ze zwykłego gniazdka, to należy mieć świadomość, że nie jest to rozwiązanie idealne i nie zastąpi dedykowanej stacji. Ładowanie samochodowej baterii to duże obciążenie dla instalacji elektrycznej. Zwykłe gniazdko nie jest rozwiązaniem przystosowanym do tak dużych obciążeń w długim aspekcie czasu. Dlatego też należy mieć świadomość, że niesie ze sobą realne ryzyko porażenia prądem lub może nawet spowodować wybuch pożaru.

Wybór odpowiedniej stacji ładowania to także bezpieczeństwo dla samochodu, są to bowiem urządzenia pozwalające na stabilne i bezpieczne ładowanie. Dopuszczone do użytku i sprzedaży posiadają odpowiednie certyfikaty, a także zabezpieczenia przed przeciążeniami. Zaletą specjalistycznego rozwiązania jest także to, że umożliwiają zdecydowanie szybsze naładowanie auta niż gdyby korzystać ze zwykłego gniazdka.

Wykorzystywanie dedykowanych rozwiązań jest lepsze w każdym aspekcie. Zarówno dla bezpieczeństwa pojazdu, jak i osób przebywających w domu, w którym ładujesz swój samochód.

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
28 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *