Zdrowie

Probiotyki a prebiotyki – czym się różnią?

• Zakładki: 37


Nazwy probiotyk i prebiotyk brzmią bardzo podobnie. Należy jednak wiedzieć, że środki te działają w odmienny sposób. Jaki? Który wybrać, by uporać się z dolegliwościami lub wspomóc proces leczniczy? Przeczytaj artykuł i poznaj odpowiedzi na te pytania!

Co to są probiotyki?

Probiotyki są żywymi mikroorganizmami, bakteriami kwasu mlekowego. Do najpopularniejszych należą Lactobacillus i Bifidobacterium. W sposób naturalny występują np. w fermentowanych produktach mlecznych: kefirze, zsiadłym mleku, jogurcie naturalnym. Dzięki dostarczaniu ich do organizmu można cieszyć się sprawnym procesem trawienia i poprawnym wchłanianiem witamin, minerałów.

Ponieważ probiotyki wzmacniają układ immunologiczny i uzupełniają niedobór dobroczynnych bakterii, stanowią osłonę w terapii antybiotykowej i zapobiegają grzybicy. W zależności od preferowanego sposobu przyjmowania można stosować tabletki osłonowe przy antybiotyku bądź codziennie spożywać fermentowany produkt mleczny. Probiotyki są też polecane osobom z nietolerancjami pokarmowymi, zmagającym się z wysokim cholesterolem, cierpiącym na wrzody układu pokarmowego, zespół jelita drażliwego czy atopowe zapalenie skóry.

Co to są prebiotyki?

Probiotyki i prebiotyki najlepiej działają razem. Podczas gdy te pierwsze są bakteriami kwasu mlekowego, drugie stanowią składniki żywności wpływające na wzrost dobroczynnej, naturalnej flory bakteryjnej w jelitach, a zatem stymulują produkcję. To ogromnie ważne, jako że poprawna mikroflora jelitowa przekłada się na funkcjonowanie organizmu i samopoczucie.

Prebiotyki również można dostarczać w formie suplementów, lecz łatwiejsze i popularniejsze jest sięganie po bogate w nie pokarmy. Przykłady to czosnek, cebula, por, pomidor, jabłko, cykoria, szparagi, karczoch.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Aptekamirowska.pl.

Zdj. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
40 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *