Pasja i hobby

Rower spinningowy czy stacjonarny – który wybrać? Odpowiadają eksperci z firmy SportsArt

• Bookmarks: 17


Nie masz czasu, by chodzić na siłownię, ale marzysz o tym, by wskoczyć na rower i poćwiczyć w warunkach domowych? Pojawia się pytanie, który rower wybrać? Choć zarówno rower spinningowy, jak i stacjonarny oferują tę samą funkcję, jaką jest jazda, różnią się konstrukcją i osiąganymi wynikami sprawnościowymi. Innymi słowy, zapewniają inny rodzaj treningu. Wybór roweru zależy od celu, jaki chcesz osiągnąć. 

Jeśli twoim celem jest spokojny trening, który poprawia kondycję i wydolność sercowo-naczyniową, a także pozwala spalić zbędne kalorie, wybór powinien paść na rower stacjonarny. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które mają problemy ze stawami lub też próbują wrócić do zdrowia i formy po przebytej kontuzji. Ten typ roweru pozwala siedzieć prosto podczas jazdy, nie obciążając w ten sposób dolnej części pleców, ramion i szyi. Wygodne siodełko, które osadzone jest bliżej uchwytów, pozwala na dłuższą jazdę, zapewniając wygodę podczas treningu. Szukając roweru do intensywnych treningów, które pozwolą pracować nad całym ciałem lub poszczególnymi partiami mięśni, a także schudnąć, koniecznie zakup rower spinningowy. Ten typ roweru został zaprojektowany tak, by móc regulować nachylenie kierownicy i siodełka do stylu jazdy. Jazda na rowerze spinningowym przypomina jazdę na rowerze szosowym. Sprzęt posiada mocne pedały, by umożliwiać jazdę w pozycji stojącej, jednocześnie dbając o bezpieczeństwo stóp. Bardziej wysunięte siedzenie pozwala na łatwe wstawanie. 

Rowery spinningowe i stacjonarne – kwestia oporu

Rower stacjonarny ma lżejsze koło zamachowe, które zapewnia osobie trenującej stały opór podczas jazdy. Gdy osoba ćwicząca przestanie pedałować, koło szybko się zatrzyma. Większość tego typu rowerów ma wstępnie ustawione programy, który dostosowują opór do osoby, która korzysta z roweru. Z kolei rower spinningowy ma cięższe koło zamachowe, która wymaga użycia większej energii, by wprawić je w ruch. Po zaprzestaniu pedałowania koło pozostaje w ruchu przez jakiś czas. Ten typ roweru pozwala na zmianę oporu i tempa ćwiczeń. W zależności od modelu roweru zmiana oporu może odbywać się za pomocą magnesów albo podkładek kontaktowych. 

Zalety i wady obu typu rowerów 

Rower stacjonarny – zalety

  • Łatwy w użyciu.
  • Pozwala na trening dopasowany do możliwości osoby ćwiczącej.
  • Możliwość ćwiczenia w pozycji, która nie obciąża pleców.
  • Poprawia wydolność sercowo-naczyniową i nie obciąża stawów.

Rower stacjonarny – wady 

  • Opór ograniczający możliwość treningu.
  • Nie do końca odpowiedni dla osób o wysokim poziomie sprawności i sportowców wyczynowych.
  • Nie pozwala na trening w pozycji stojącej.

Rower spinningowy – zalety 

  • Symuluje jazdę na rowerze używanym na świeżym powietrzu.
  • Pozwala na wszechstronną jazdę – od sprintów w pozycji siedzącej na podjazdach pod górę i sprintach na stojąco skończywszy.
  • Sprzęt może być wykorzystywany zarówno przez osoby początkujące, jak i zawodowców.
  • Znakomity do intensywnych treningów interwałowych (zmiana oporu i tempa ćwiczeń).

Rower spinningowy – wady 

  • Mniej wygodne siedzenie i większy nacisk na dolną część pleców.
  • Sprzęt nie jest odpowiedni dla osób, które mają problemy ze stawami lub też wracają do zdrowia po kontuzji.
comments icon0 comments
0 notes
83 views
bookmark icon

Write a comment...

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *