Zdrowie

Sprawdź, jak poprawić trawienie!

• Zakładki: 29


Po jedzeniu czujesz się ciężko i sennie? Posiłki zamiast napełniać Cię energią, odbierają siły? A może dokuczają Ci wzdęcia i inne dolegliwości ze strony układu pokarmowego? Sprawdź, co możesz zrobić, by poprawić trawienie bez wyrzeczeń!

Jak jeść, by wspomóc trawienie?

Na jakość trawienia wpływa nie tylko to, co jemy. Ogromne znaczenie ma również sposób, w jaki spożywamy posiłki. Jeśli cierpisz na długotrwałe problemy z trawieniem, koniecznie zwróć uwagę na proces jedzenia. Korzystne będzie jedzenie uważne, powolne, z drobiazgowym przeżuwaniem kęsów. Lepiej jeść mało i często niż rzadko i dużo. Unikaj spożywania posiłków w biegu i na stojąco. Zadbaj o regularność. Po zjedzeniu możesz się na chwilę położyć i pomasować brzuch otwartą dłonią lub pięścią zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Pamiętaj też o codziennym ruchu – wystarczą spacery. Jeśli masz wannę, bierz ciepłe kąpiele.

Co jeść dla lepszego trawienia?

Nie trzeba diametralnie zmieniać sposobu żywienia, aby poprawić trawienie. Oczywiście jeśli jesteś w stanie odstawić lub ograniczyć alkohol, słodycze, fast food i bardzo przetworzoną żywność, będzie idealnie, ale śmiało możesz zacząć od małych zmian. Przede wszystkim pij dużo wody, koniecznie niegazowanej. Spożywaj białka zwierzęce i roślinne, zdrowe tłuszcze oraz produkty bogate w błonnik. Pij gorzką herbatę, zioła, kompot z suszu, domowe soki warzywne i owocowe. Zaopatrz się w suplementy na trawienie zawierające kompleks enzymów, probiotyków i prebiotyków. Do większych dań, np. obiadowych, dodawaj przyprawy: pikantne i ziołowe.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Pharmavita.pl.

Zdj. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
50 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *