Technologie

Brama przesuwna nie działa – najczęstsze przyczyny awarii bramy wjazdowej

• Zakładki: 32


Bramy przesuwne uruchamiane pilotem znacząco zwiększają komfort ich użytkowników. Brak konieczności wysiadania za każdym razem, gdy wyjeżdżamy i wracamy z posesji zwiększa również nasze bezpieczeństwo. Zdarza się jednak, że brama przesuwna przestaje działać – wówczas możliwe jest wyłącznie otwieranie i zamykanie ręczne. Jakie są najczęstsze przyczyny awarii bramy przesuwnej?

Błędny montaż bramy przesuwnej częstą przyczyną awarii

Jednym z kluczowych kwestii, by nasza brama wjazdowa działała sprawnie, jest właściwy dobór automatyki. Napęd do bramy przesuwnej musi być dostosowany do wielkości, a przede wszystkim ciężaru bramy, do częstotliwości jej uruchamiania oraz warunkach, w jakich będzie pracować. Wybierając napęd trzeba więc uwzględnić między innymi temperatury, w jakich brama będzie pracować.

Aby brama przesuwna sprawnie działała i byśmy uniknęli jej awarii, konieczny jest jej prawidłowy montaż. Najczęstszymi błędami w montażu bramy przesuwnej, które przyczyniają się do awarii, są:

  • zbyt płytki fundament pod bramę – fundament należy wkopać poniżej poziomu przemarzania gruntu; zbyt płytki fundament może doprowadzić do utraty stabilności i poziomów w wyniku wysadzenia bramy podczas mrozów
  • nieprawidłowe wypoziomowanie bramy przesuwnej prowadzi do szybkiego zużycia łożysk
  • nieprawidłowy montaż zawiasów powoduje opadanie bramy

Brama przesuwna – jak ją użytkować, by zminimalizować ryzyko awarii?

Wybór odpowiedniego napędu i właściwy montaż bramy przesuwnej zmniejszają ryzyko awarii. Istotnym czynnikiem jest również prawidłowe jej użytkowanie, na co trzeba zwrócić szczególną uwagę zimą. W pierwszej kolejności należy zadbać o szynę, po której przesuwa się brama. Liście, błoto, śnieg, lód utrudniają lub uniemożliwiają otwieranie się bramy, co skutkuje nie tylko brakiem możliwości otwierania się jej przy użyciu pilota, ale może również prowadzić do awarii napędu. Zbyt duży opór dla automatyki skutkować może bowiem spaleniem silnika napędu.

Należy również cyklicznie sprawdzać fotokomórkę – nadajnik oraz odbiornik. Przysypane liśćmi, śniegiem czy połamanymi gałązkami nie będą działać prawidłowo. Ponadto, jeśli brama przesuwna nagle przestaje działać, warto sprawdzić, czy przyczyną nie jest rozładowanie się baterii w pilocie.

Prawidłowy montaż dobrej jakości bramy przesuwnej i jej właściwa eksploatacja znacząco zmniejsza ryzyko awarii. Warto więc zadbać o szczegóły na etapie jej zakupu i użytkowania – znacząco wydłuży to żywotność bramy przesuwnej.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Beninca Polonia.

Fot. Shutterstock.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
162 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *