Technologie

Formalina 10 procent – zastosowanie

• Zakładki: 224


Formalina 10% to preparat, który jest powszechnie stosowany w medycynie. Służy przede wszystkim do zabezpieczania tkanek i narządów, które zostały pobrane np. do biopsji lub innych badań. Co warto wiedzieć o formalinie 10%?

Formalina 10% – zastosowanie w medycynie i weterynarii

Odczynnik chemiczny formalina 10% przeznaczony jest do celów laboratoryjnych. Zabezpiecza materiały pobrane w trakcie biopsji. Tkanki i narządy ludzkie i zwierzęce zanurzone w formalinie mogą być przechowywane przez długi czas bez ryzyka rozpoczęcia się procesów degradujących tkanki, takich jak gnicie czy autoliza.

Omawiany odczynnik jest stosowany w medycynie i medycynie weterynaryjnej do konserwowania i przechowywania materiałów biopsyjnych. Używa się go także w trakcie usuwania cyst i brodawek.

Gdzie jeszcze wykorzystuje się formalinę 10%?

Formalina jest powszechnie znanym preparatem odkażającym i antyseptycznym. Zapobiega poceniu się. Co ciekawe, jej właściwości przydają się i w sztuce, i w przemyśle. Z formaliny korzystają konserwatorzy sztuki – służy ona do konserwowania obrazów, które zostały namalowane farbami zawierającymi substancje białkowe. Z kolei w przemyśle formalina jest wykorzystywana m.in. do produkcji papieru, preparatów czyszczących i tworzyw sztucznych.

Na koniec warto pamiętać, że formalinę należy przechowywać w szczelnie zamkniętym pojemniku, który uniemożliwia parowanie i ulatnianie się odczynnika. Temperatura przechowywania formaliny, którą wskazuje wielu producentów, waha się od 5 do 25 stopni Celsjusza.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Chemialodz.pl Antidotum.

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
749 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *