Nieodpowiednia pielęgnacja delikatnej i wrażliwej skóry wokół oczu może prowadzić do przedwczesnego starzenia się skóry, zmarszczek i cieni pod oczami. Aby utrzymać jej młody i zdrowy wygląd, trzeba stosować odpowiednie produkty do pielęgnacji, unikać szkodliwych czynników środowiskowych i właściwie się odżywiać.
Jak wybrać odpowiedni krem pod oczy?
Pielęgnacja okolic oka jest bardzo ważna, ponieważ skóra wokół oczu jest delikatna i wrażliwa. Jest to obszar, który pierwszy ujawnia oznaki starzenia. Skóra wokół oczu nie ma tylu gruczołów łojowych i kolagenu, co reszta twarzy i ciała, dlatego też jest podatna na suchość, opadanie i powstawanie zmarszczek. Aby pielęgnować skórę wokół oczu, musisz sięgnąć po krem pod oczy i na powieki. Krem do twarzy może zawierać zbyt duże stężenie składników aktywnych, takie jak retinoidy, dlatego może być nieodpowiedni dla skóry pod oczami. Szukaj produktów z pochodną witaminy A o mniejszym stężeniu i kwasem hialuronowym, aby zwiększyć nawilżenie skóry pod oczami, jednocześnie zmniejszając ryzyko podrażnień. Jeśli twoim problemem są cienie pod oczami, postaw na produkt zawierający kofeinę lub witaminę K. Gdy skóra pod oczami często bywa opuchnięta, warto stosować żel pod oczy. Dla wzmocnienia efektu można przechowywać go w lodówce.
Krem pod oczy – jak poprawnie go aplikować?
Krem aplikujemy rano, wieczorem, a także przed makijażem. Na oczyszczoną skórę nakładamy niewielką ilość kremu przy pomocy serdecznego palca. Możesz również nabierać kosmetyk, używając specjalnej szpatułki. W ten sposób zapobiegniesz przedostawaniu się do kremu bakterii. Krem delikatnie rozcieraj na powierzchni skóry, zaczynając od zewnątrz do wewnątrz, gdy aplikujesz go pod oczami oraz w odwrotną stronę na łuku brwiowym, a następnie wykonaj delikatne oklepywanie. Nie zapomnij o górnych powiekach i bokach twarzy. To właśnie tam najszybciej pojawiają się zmarszczki. Kontroluj siłę nacisku podczas wklepywania produktu. Nie powinna być zbyt duża. Pamiętaj, by nie nakładać kremu zbyt blisko linii dolnych rzęs lub w wewnętrznych kącikach oka. Gdy preparat przedostanie się do oczu, może wywołać łzawienie lub zaczerwienienie oka. Dobrą praktyką jest wykonanie masażu przed nałożeniem kremu np. przy pomocy schłodzonego jadeitowego wałka. Powoduje on, że zawarte w kremie aktywne składniki szybciej i lepiej wchłaniają się w głębokie struktury skóry.
Najczęściej popełniane błędy w pielęgnacji okolic oczu
- Tarcie oczu podczas wykonywania demakijażu lub mycia twarzy.
- Rozciąganie skóry podczas aplikacji kremu.
- Spożywanie zbyt dużej ilości alkoholu, który wysusza skórę, sprawiając, że staje się wiotka, a cienie i worki bardziej widocznie.