Zdrowie

Na czym polega badanie EUS i kiedy zaleca się jego wykonanie?

• Zakładki: 13


Badanie EUS wykonywane jest, gdy inne badania – USG, tomografia, rezonans magnetyczny – nie dają wystarczająco dokładnego obrazu. Ultrasonografia endoskopowa przeprowadzana jest w klinice jednego dnia, a procedura ta jest nieoceniona w diagnostyce wielu groźnych chorób. Na czym polega badanie EUS?

Czym jest badanie EUS?

Badanie EUS jest połączeniem USG i gastroskopii. W trakcie badania przez przewód pokarmowy wprowadzany jest specjalny endoskop. Pozwala ona zobaczyć tkanki układu pokarmowego, płuc czy trzustki z perspektywy, która nie jest możliwa podczas żadnego innego badania. Ponadto w trakcie badania EUS lekarz może pobrać próbkę do badań histopatologicznych, a nawet wykonać niektóre zabiegi terapeutyczne, takie jak drenaż torbieli trzustki. Zbadanie tkanek od wewnątrz za pomocą endoskopu, zakończonego głowicą ultradźwiękową poszerza możliwości diagnostyczne dostępne za pomocą tradycyjnego USG oraz gastroskopii.

Kiedy wykonuje się badanie EUS?

Co do zasady badanie EUS poprzedzane jest mniej inwazyjnymi badaniami, takimi jak USG, tomografia i rezonans magnetyczny. Również przed ultrasonografią endoskopową w pierwszej kolejności wykonuje się gastroskopię. W przypadku wątpliwości podczas diagnozy, zleca się badanie EUS, które jest najdokładniej i w połączeniu z pełną diagnostyką pozwala precyzyjnie ocenić stan zdrowia pacjenta.

Podczas badania EUS lekarz może zweryfikować ewentualne zmiany w tkankach układu pokarmowego, a także tkanek przylegających do układu pokarmowego. Ultrasonografię endoskopową wykonuje się w diagnostyce chorób układu pokarmowego, płuc i trzustki. To właśnie w przypadku chorób trzustki jest ono niezwykle cenne – pozwala zbadać tkanki, które w innych badaniach nie są tak dobrze widoczne.

Badanie EUS wykorzystuje się również do planowania leczenia onkologicznego. Planowanie operacji chirurgicznej dzięki EUS daje o wiele lepsze rezultaty, a dzięki możliwości wykonania drenażu torbieli nie ma konieczności wykonywania dodatkowego zabiegu.

Ultrasonografia endoskopowa jest badaniem, do którego należy przygotować się w podobny sposób, jak do gastroskopii lub kolonoskopii. O szczegółowe wytyczne należy zapytać lekarza, kierującego na EUS – konieczne jest upewnienie się, które leki należy przed badaniem odstawić, a które powinno się zażyć pomimo badania. Odpowiednie przygotowania do badania EUS jest bardzo ważne ze względu na bezpieczeństwo pacjenta oraz prawidłową diagnostykę.

Artykuł powstał przy współpracy z H-T. Centrum Medyczne.

Fot. Shutterstock.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
114 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *