Finanse i Inwestycje

Outsourcing procesów księgowych jako trend w biznesie XXI wieku

• Zakładki: 19


Czasy, w których prowadzenie księgowości wymagało zatrudnienia co najmniej kilku pracowników bezpośrednio w firmie, w coraz większym stopniu przechodzą już do przeszłości. Jednym z powodów jest automatyzacja najbardziej powtarzalnych procesów. My chcemy jednak zwrócić uwagę na jeszcze jedno ważne zjawisko – jest nim outsourcing księgowości, czyli sposób na optymalizację procesów w przedsiębiorstwie.

Outsourcing – co to takiego?

Outsourcing to powszechnie wykorzystywane rozwiązanie w ostatnich latach. Co ważne, nie sprowadza się ono jedynie do księgowości, choć oczywiście specyfika rachunkowości sprawia, że outsourcing świetnie się tu sprawdzi. W pewnym uproszczeniu outsourcing księgowości polega na zleceniu zewnętrznej firmie wybranych zadań do realizacji. W przypadku księgowości jest to po prostu prowadzenie ksiąg przez zewnętrzne biuro rachunkowe.

Praktyka pokazuje, że z wielu przyczyn zewnętrzna księgowość to dobry pomysł. Gdyby tak nie było, nie korzystaliby z niego przedsiębiorcy z różnych branż.

Prawidłowo wdrożony outsourcing księgowości umożliwia przedsiębiorcy skupienie się na podstawowej, core’owej działalności biznesowej. Prowadzenie księgowości to niełatwe zadanie, które wymaga i wiedzy, i doświadczenia, i czasu. Aby mu sprostać, trzeba przeznaczyć na to wiele czasu. Zamiast się „spalać”, zdecydowanie lepiej przeznaczyć zasoby na rozwijanie biznesu, podczas gdy za jedną, comiesięczną opłatą zewnętrzny księgowy (może być to np. księgowa Marki) zajmie się prowadzeniem księgowości.

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
29 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *