Technologie

Wszystko, co musisz wiedzieć o montażu SMD

• Zakładki: 28


Montaż SMD (ang. Surface Mount Devices) to sposób montowania elementów elektronicznych. Niewielkich rozmiarów części, do których zaliczyć możemy, np. kondensatory, oporniki, układy scalone lub tranzystory są automatycznie umieszczane na specjalnie przygotowanej płytce z wcześniej nadrukowanym obwodem. Elementy, które nadają się do montażu SMD są wyposażone w końcówki lutownicze, za pomocą których przytwierdza się je do płytki. Montaż SMD wykorzystywany jest w różnych branżach i pozwala na znaczną automatyzację procesów produkcyjnych.

Jak przebiega proces montażu SMD?

Montaż SMD to precyzyjny i zautomatyzowany proces, który przebiega w kilku etapach. Na początku przygotowuje się płytkę, na której mają zostać umieszczone elektroniczne komponenty. Dokładnie rozplanowuje się ścieżki oraz miejsca, w których elementy mają być połączone z laminatem. Następnie na pola lutownicze nanoszona jest pasta (ołowiowa lub bezołowiowa). Połączenie następuje pod wpływem gorącego powietrza w kontrolowanych warunkach temperaturowych. Do tego celu wykorzystuje się tzw. piece rozpływowe.

Przeprowadzenie tego procesu wymaga doświadczenia i profesjonalnego sprzętu. Elementy elektroniczne SMD są wysoce wrażliwe na przepięcia i wyładowania elektrostatyczne. Aby proces mógł przebiec w sposób poprawny i bezpieczny, powinien być przeprowadzony w specjalnie przygotowanej przestrzeni produkcyjnej. Warto również wspomnieć, że technologia montażu SMD umożliwia obustronne zagospodarowanie płytki.

Montaż ręczny

Możliwe jest przeprowadzenie całego procesu bez wykorzystywania zautomatyzowanych metod. Pozwala to na zaoszczędzenie czasu, ponieważ pomijany jest czasochłonny proces programowania maszyn montażowych. Montaż ręczny stosowany jest głównie w przypadku prototypowych, prostych układów. Ręczne montowanie elementów SMD często ma miejsce w przypadku techniki montażu SMD THT. Części montowane w ten sposób mają postać drutów, które przewlekane są przez płytkę i lutowane po jej przeciwnej stronie.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą MESSER, oferującą profesjonalny montaż SMD i THT https://messer-smt.eu/

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
42 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *