Rekrutacja ukryta, choć budzi wiele kontrowersji wśród kandydatów do pracy, może być pracodawcy najskuteczniejszym sposobem, by zatrudnić wykwalifikowanego specjalistę. Czym jest rekrutacja ukryta, dlaczego firmy decydują się na taki rodzaj rekrutacji i jak kandydat może się do niej przygotować?
Rekrutacja ukryta sposobem na zatrudnienie najlepszych specjalistów?
Wpisując w wyszukiwarkę internetową hasło praca Gorzów Wielkopolski, oczekujemy ofert, w których znajdziemy wszystkie informacje dotyczące warunków zatrudnienia. Niestety często brakuje w nich podstawowych wzmianek o proponowanym wynagrodzeniu, a nawet o pracodawcy, który poszukuje nowego pracownika. I właśnie w przypadku braku informacji o pracodawcy, mamy do czynienia z rekrutacją ukrytą.
Powodów, dla jakich pracodawca nie chce się ujawnić na początku rekrutacji, może być wiele. Chęć ukrycia przed konkurencją, w jaką stronę planuje rozwinąć działalność firmy oraz uzyskania na rozmowach kwalifikacyjnych obiektywnych odpowiedzi należą do najczęstszych motywacji, jakimi kieruje się pracodawca, który nie zdradza swojej tożsamości na początku procesu rekrutacyjnego.
Jak się przygotować do rozmowy w ramach rekrutacji ukrytej?
Odpowiadając na ogłoszenie o pracę w ramach rekrutacji ukrytej, należy przygotować się merytorycznie, jak najlepiej poznając branżę. Wówczas niewiele pytań nas zaskoczy, a pewne niedociągnięcia będą – ze względu na brak danych w ogłoszeniu o pracę – jak najbardziej zrozumiałe. Możemy także zapytać o pracodawcę – jeśli jednak rekruter nie udzieli nam odpowiedzi, korzystniej będzie uzbroić się w cierpliwość.
Przepisy RODO zmuszają pracodawców, którzy planują przeprowadzenie rekrutacji ukrytej, do outsourcingu. Agencja pracy lub agencja rekrutacyjna przejmuje wówczas na siebie obowiązek informacyjny o przetwarzaniu danych osobowych, który dopiero w końcowym etapie rekrutacji zostaje przekazany do firmy zatrudniającej nowego pracownika.
Fot. Shutterstock.